Juveeli E-pood

Info ja klienditugi

Tel: (+372) 628 4501

Fax: (+372) 641 9869

E-mail: info@goldest.eu

Valuuta:   EEK  

Vääriskivid

 

Vääriskivid ehk kalliskivid on looduses haruldased  mineraalid!
Neid hinnatakse ilu ja vastupidavuse tõttu.
Vääriskive, mida leitakse looduses rohkem,  nimetatakse poolvääriskivideks.
Ent ka poolvääriskividel on meeldiv värv, sädelus või muster, eriti kui neid lihvida ja poleerida. Mõned vääriskivid on orgaanilised, mis tähendab seda, et nad on loomse või taimse päritoluga. Nende hulka kuuluvad näiteks pärlid, merikarbid, merevaik.

 

Vääriskivide väärtus sõltub peamiselt värvusest ja läikest. Kõige väärtuslikumad on teemandid, smaragdid, rubiinid ja safiirid. Nende värvigamma on lai: alates värvuseta ja valgetest kuni täiesti mustadeni. Ühel ja samal mineraalil võib olla eri värvusega kristalle. Värvus sõltub keemilisest koostisest, lisanditest, suletistest, valguse hajumisest kristallides, mineraali tekkekeskkonnast ja teistest teguritest.

 

Vääriskivi massi mõõdetakse karaatides. Üks karaat on 0,2 grammi. Sõna karaat tuleneb kreeka keelest ja tähendab jaanileivapuu seemet. Neid kasutati kaaluühikuna. Vääriskivide kõvadust mõõdetakse skaalal ühest kümneni. Skaala võttis kasutusele Friedrich Mohs (1773 - 1839).
Vääriskivide levik maakeral on väga ebaühtlane. Rikkamad leiukohad on Aafrika lõunaosas, Ameerika Ühendriikides, Brasiilias ja Kolumbias. Ka mõnedes Venemaa piirkondades leidub vääriskive.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inimesed on vääriskive kasutanud juba kauges minevikus. Nendest valmistatud ehteid kanti kui talismane, millel arvati olevat salajõud vaenlaste, haiguste ja õnnetuste vastu.
Hiljem hakati vääriskividest valmistama ka suuremaid esemeid nagu vaasid, ehtekarbid, sambad, kirjutuslauagarnituurid, nendega kaeti isegi tubade seinu.

Vääriskivi sädeleb, sest tal on palju erisuguse nurga all asetsevaid tahke ehk fassette, mis peegeldavad valgust kalliskivi pinnalt ja seest. Vääriskivi ehitust jälgides tükeldatakse vääriskive ning lihvitakse ja poleeritakse tahke.
Mõnesid vääriskive seostatakse aasta kindlate kuudega. 18. sajandil läks sünnikivide kandmine moodi.

 

Kuud ning nendele vastavad kivid:

Jaanuar - granaat
Veebruar - ametüst
Märts - akvamariin
Aprill - teemant
Mai - smaragd
Juuni - pärl
Juuli - rubiin
August - peridoot
September - safiir
Oktoober - opaal
November - topaas
Detsember - türkiis


 

<< Tagasi
Ostukorv
Ostukorv on tühi
Otsing
Kategooria
Materjal
Kivid
Suurus
Kauba kood
Hind -
Otsi!
Ostutingimused Avaleht Firmast Kasulik info Kontakt Made with Selvery